Izgradnja novih objektov, še zlasti gospodarskih, infrastrukturnih ali objektov širšega družbenega pomena, zahteva velike predpriprave. Ker lahko pri novogradnjah pride do neželenih vplivov na okolje ali pa obratno ima lahko obstoječe okolje neprimeren vpliv na novogradnjo, moramo v fazi priprave dokumentacije izdelati tudi računalniške vizualizacije novih objektov in simulacije medsebojnih vplivov novogradnje in okolja. Na tak način dobimo najboljši vpogled v novogradnjo ter lahko izdelamo različne študije medsebojnih vplivov v prostoru.
Za izvedbo vizualizacij, študij in simulacij je treba v prvi fazi pridobiti podatke o obstoječem terenu. Tu nam tehnologija aerofotografiranja učinkovito pripomore pri zajemu različnih vrst prostorskih podatkov iz zraka. S fotogrametričnimi postopki v več korakih napredne obdelave pridobljenih aerofotografij izdelamo rastrske in metrične digitalne 2D ali 3D modele. Iz njih klasificiramo ali filtriramo objekte, ki nas zanimajo: bodisi stavbe, vegetacijo, infrastrukturo, golo površje ipd. Nastali modeli, pa naj gre za DMR (digitalni model reliefa), DMV (digitalni model višin), DMO (digitalni model objektov) ipd. so odlična osnova za geoprostorske analize, katerih rezultati so izvedeni modeli, kot na primer:
- model senčenega zemeljskega površja,
- geomorfološki model,
- hidrološki model,
- erozijski model,
- itd.
Vse te modele lahko uporabimo za napovedovanje trendov in simulacije, kot so npr. simulacije: plazov, erozije, emisij, poplav, hrupa, osončenosti … ter še mnogo drugih pojavov in vplivov, ki jih je pomembno poznati in upoštevati pri gradbenih posegih v prostor.