Ministrstvo za okolje in prostor RS je v septembru 2015 pričelo zagotavljati podatke o reliefu za celotno območje Slovenije. Podatki so pridobljeni z zbiranjem višinskih podatkov terena z veliko gostoto s tehniko laserskega skeniranja zemeljskega površja LIDAR (Light Detection And Ranging). Cilj projekta je zagotoviti kakovostne podatke, ki bodo služili predvsem za hidravlične analize vodnih razmer, izdelavi kart poplavne nevarnosti, simulaciji poplavnih območij, oblikovanju protipoplavnih ukrepov ter načrtovanju in urejanju prostora.
Uporabniki lahko pridobimo georeferenciran 3D oblak točk za poljubno območje v Sloveniji in ga uporabimo za nadaljnje obdelave in analize. LIDAR podatki so še posebej pripravni, kadar nas zanimajo velika območja terena in poraščeni tereni.
Državni LIDAR podatki, ki so nam zdaj dostopni, nam zaradi boljše višinske natančnosti in možnosti zaznave ter izmere objektov pod vegetacijo, odpirajo nove možnosti uporabe: od prostorskega načrtovanja, preučevanja poplav, preučevanja geomorfoloških in topografskih sprememb, za potrebe arheologije, kulturne dediščine, pri preučevanju vegetacije za potrebe gozdarstva, varstva okolja in ekologije, vzdrževanja elektrovodov in tudi v druge namene.
Za več informacij in podrobnejšo razlago, kako nove podatke o slovenskem prostoru uporabiti v vaših projektih in za dosego vaših poslovnih ciljev, se obrnite na inženirje podjetja Geavis.