Avgusta letos je začela veljati Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov, ki določa splošne tehnične in operativne pogoje za varno uporabo brezpilotnih zrakoplovov ter pogoje za upravljanje le-teh. Operaterji brezpilotnih letalnikov smo odgovorni tako za zagotavljanje varnosti vsake dejavnosti letalnika kot tudi za zaščito ljudi, živali, imetja in okolja v bližini naših operacij.
Kot profesionalni operater se Geavis pridružuje prizadevanjem Agencije za civilno letalstvo RS (CAA) pri osveščanju javnosti za varno in odgovorno uporabo brezpilotnih letalnikov. V ta namen v poljudnem jeziku povzemamo 10 ključnih pravil za varno letenje, ki jih kot odgovorni operater dosledno spoštujemo, in sicer:
- LETI VARNO: Z brezpilotnim letalnikom lahko letimo le, če s tem nikogar ne ogrožamo in ne motimo varnosti v zračnem prometu ali javnega reda in miru.
- PREVERI STANJE DRONA: Pred vsakim vzletom se moramo prepričati, da je brezpilotni letalnik v brezhibnem stanju in da deluje pravilno. Vsa oprema in tovor morata biti dobro pritrjena, saj med letom z letalnika ne sme nič odpasti.
- NAČRTUJ LET: Pred letom se prepričamo, da so meteorološke in druge razmere primerne za varen let in si priskrbimo vse potrebne informacije za načrtovanje leta.
- PAZI NA RAZDALJO: Pri letenju z brezpilotnim letalnikom moramo biti izjemno pozorni na varno razdaljo tako pri vzletanju in pristajanju kot tudi v letu in na tleh. Med letom je varna razdalja 30 metrov od oseb, živali, objektov, vozil, plovil, drugih zrakoplovov, cest, železniških prog, vodnih poti in daljnovodov. Od večje skupine ljudi (to je 12 oseb ali več) moramo biti vedno oddaljeni najmanj 150 metrov.
- PAZI, CONA LETALIŠČA: V coni letališče (CTR) letenje z brezpilotnimi letalniki ni dovoljeno v radiju 5 km od referenčne točke letališča, izven radija 5 km pa do višine 50 m. Izjeme so možne za letalske prireditve in tekmovanja le s predhodno pridobljenim dovoljenjem CAA.
- VEDNO PRED OČMI: Brezpilotni letalnik mora biti brezpogojno vedno v našem vidnem polju in je na upravljavca lahko oddaljen največ 500 metrov.
- NA PRAVI VIŠINI: Z brezpilotnim letalnikom lahko letimo do največ 150 metrov nad tlemi izven kontroliranega zračnega prostora. Letenje do največ 300 metrov je mogoče le s predhodno pridobljenim dovoljenjem CAA.
- DRON NIMA PREDNOSTI: Upravljalec brezpilotnega letalnika mora vedno spremljati ostali zračni promet. Drugi zrakoplovi splošnega letalstva imajo vedno prednost. V primeru srečanja moramo takoj pričeti z manevri izogibanja.
- SAMO Z ENIM DRONOM: Upravljalec sme istočasno upravljati le en brezpilotni letalnik.
- NE LETI PONOČI: Letenje z brezpilotnim letalnikom je dovoljeno le podnevi. Za nočno letenje potrebujemo posebno dovoljenje CAA.
Poleg spoštovanja naštetih pravil pa pri Geavisu za varnost v zraku skrbimo tudi s premišljenim izborom tehnologije brezpilotnih letalnikov. Odločamo se za letalnike preverjenih proizvajalcev, ki jim je varnost svojih izdelkov visokega pomena in jih zato tudi ustrezno opremijo s senzorji in drugo specialno opremo. Senzorji naših letalnikov ves čas poročajo o njihovih vitalnih funkcijah, da lahko upravljalec nadzoruje položaj, višino, hitrost in stanje baterije. Za polet po načrtovani poti, proženje fotoaparata in beleženje podatkov GPS/IMU skrbi avtopilot. Upravljalec lahko vso pozornost usmeri v nadzor poleta in se po potrebi takoj odzove s spremembami načrtovanega leta. Majhna masa, prožen material in nizke hitrosti pa pomenijo minimalno in zanemarljivo tveganje poškodb zaradi morebitnega trka letalnika.