Če vas navdušuje svet malih brezpilotnih letalnikov in bi radi bolje razumeli strokovne pojme s področja njihovih operacij, je Geavis pripravil mali slovarček najpogostejših izrazov in kratic, s katerim si lahko nadgradite svoje znanje in vam bodo pomagali pri boljšem razumevanju in lažji komunikaciji s profesionalnim operaterjem letalnika.
- Above Ground Level (AGL): Višina letenja nad površjem Zemlje.
- Above Mean Sea Level (AMSL): Nadmorska višina, ki jo navajamo relativno glede na standardno povprečno geoidno raven morja.
- Above the Takeoff Altitude (ATO): Nadmorska višina na točki vzleta.
- Aeronautical Information Publication (AIP): Zbornik letalskih informacij za zagotavljanje varnosti in upravljanje zračnega prometa.
- Airport Reference Point (ARP): Referenčna točka letališča, ki je določena zemljepisna lokacija letališča.Tipično je to geometrično središče letališča, ki ima določene položajne koordinate.
- Background Map: Osnovna karta oz. slika zemeljskega površja. Tipično gre za sloj v prostorskem informacijskem sistemu, na katerega lahko polagamo druge podatkovne sloje.
- Beyond Visual Line of Sight (BVLOS): Operacija letalnika, v kateri letalnik leti izven vidnega polja upravljavca letalnika.
- Check Point: Geodetska točka na zemeljskem površju, ki se uporablja za preverjanje položajne točnosti fotogrametričnih produktov, kot so oblak točk, digitalni model površja, ortofoto načrt ipd.
- Contour Map: Topografski načrt s plastnicami.
- Control Zone (CTR): Kontrolirana cona. Del zračnega prostora, kjer se izvaja kontrola zračnega prometa. Za vstop v ta prostor mora biti letalnik opremljen z elektronskim identifikacijskim odzivnikom (gre za oddajnik, ki kontroli zračnega prostora omogoča identifikacijo plovila, njegovo višino, smer in hitrost letenja).
- Drone: Brezpilotni letalnik, ki je zmožen samodejne navigacije.
- Digital Surface Model (DSM): Digitalni model površja Zemlje. Prikazuje tudi strehe stavb, drevesa in druge objekte, ki stojijo na tleh.
- Flight Log: Digitalni zapis s podatki o posameznem letu, tipično samodejno generiran.
- Ground Control Point (GCP): Oslonilna točka. Več o tem
- GeoTIFF: Standardni format za metapodatke, ki omogoča vključevanje georeferenčnih informacij v slikovne datoteke formata TIFF.
- Geographic Information System (GIS): Prostorski informacijski sistem, ki uporabnikom omogoča vizualiziranje, preiskovanje, analiziranje in intrepretacijo podatkov za razumevanje relacij, vzorcev in trendov v prostoru.
- Global Navigation Satellite System (GNSS): Globalni satelitski navigacijski sistem, kot je npr. GPS, GALILEO itd.
- Global Positioning System (GPS): Ameriški satelitski navigacijski sistem, ki zagotavlja informacijo o lokaciji in času za katerokoli točko na Zemlji.
- Ground Sampling Distance (GSD): GSD nam pove, kako velika je stranica kvadratka enega piksla aerofotografije v naravni velikosti na tleh. Več o tem
- Inertial Measurement Unit (IMU): Inercialni merilni sistem s senzorji za določanje orientacijskih in rotacijskih parametrov letalnika (nagib, naklon in zasuk).
- Keypoint: Prepoznavna točka na aerofotografiji. Uporablja se v postopkih slikovnega ujemanja.
- Keyhole Markup Language (KML): Standardni format za ortofoto načrte.
- Light Emitting Diode (LED): Svetleča dioda. Polprevodniški elektronski element, ki sveti, ko prevaja električni tok.
- Light Detection and Ranging (LiDAR): Tehnologija daljinskega zaznavanja za izdelavo oblaka točk s pomočjo laserskega žarka, ki nam omogoča merjenje smeri in razdalje med opazovanim objektom in senzorjem.
- Magnetometer: Instrument, ki meri jakost magnetnega polja Zemlje. Skupaj z žiroskopom in merilnikom pospeška se uporablja za določanje višine letenja letalnika.
- Metadata: Metapodatek. Podatek, ki opisuje drugi podatek, a ni del le-tega. V primeru aerofotografije je metapodatek lahko npr. lokacija in čas zajetja fotografije, podatek o fotoaparatu ipd.
- Notice To Airmen (NOTAM): Pomembna sporočila, namenjena letalcem. Letalci morajo pred vsakim letom preveriti NOTAM in jih spoštovati.
- Ortofoto: Aerofotografija, ki je z upoštevanjem podatkov o reliefu in absolutne orientacije aerofotografije pretvorjena v ortogonalno projekcijo. Več o tem
- Pitot Probe: Pitotova cev. Inštrument za merjenje zračnega tlaka na letalniku za namen izračuna hitrosti letalnika.
- Point Cloud: Oblak točk. Množica točk v 3D koordinatnem sistemu. Vsaka točka je določena s prostorskimi koordinatami (x, y in z) in dodatnimi podatki (npr. vrednost RGB barve, kot jo ima v naravi). Več o tem
- Raster Data: Rastrski podatki. Način shranjevanja slike z množico slikovnih pik v obliki 2D matrike, kjer je vsak slikovni element določen s podatki o barvi (npr. vrednost RGB) in intenziteti. Aerofotografija, posneta z brezpilotnim letalnikom, je rastrska slika. Če se takšna slika poveča, zavrti, raztegne ipd., se pokvari njena ločljivost.
- Vector Data: Vektorski podatki. Način shranjevanja slike z osnovnimi geometrijskimi objekti (točke, črte, krivulje in mnogokotniki). Vektorske slike se lahko transformirajo (povečajo, vrtijo, raztegnejo itd.) brez poslabšanja ločljivosti slike.
Pogrešate v slovarčku izraz ali kratico, ki jo pogosto uporabljate? Sporočite nam spodaj v razdelku za komentarje.