Februarja 2014 je žled močno poškodoval notranjsko elektroenergetsko infrastrukturo. Elektrodistribucijsko podjetje Elektro Ljubljana je bilo zato prisiljeno v temeljito obnovo in nadgradnjo svojega električnega omrežja. Po končani obnovi je bilo za natančen pregled stanja trase novega daljnovoda treba izdelati geodetski načrt novega stanja. Na osnovi javnega razpisa je Elektro Ljubljana naročilo podjetju LGB izdelavo geodetskega načrta za traso daljnovoda Logatec-Vrhnika.
Trasa daljnovoda Logatec-Vrhnika v dolžini 4200 m poteka po zelo razgibanem kraškem terenu. Namesto tradicionalne terenske izmere, ki bi bila zamudna in lahko tudi nevarna, je LGB izbral fotogrametrično metodo izdelave geodetskega načrta. Hčerinsko podjetje Geavis je z brezpilotnim letalom aerofotografiralo traso obnovljenega daljnovoda in pridobilo 200 aerofotografij ločljivosti od 4 do 6 cm/px. Z GNSS-meritvami smo določili še 30 oslonilnih točk v desetih skupinah. Za georeferenciranje je bilo uporabljenih 9 najprimernejših oslonilnih točk. Pri tem je bila dosežena natančnost georeferenciranja približno 10 cm/px.
Poseben izziv je predstavljal zelo razgiban teren, s 150 m višinske razlike vzdolž trase, ki je oteževal enakomerno merilo aerofotografiranja in je zastiral radijsko povezavo med bazo in brezpilotnim letalom. Pomanjkanje ravnega terena je ponujalo le malo možnosti za varen vzlet in pristanek brezpilotnega letala. Poleg tega je v času aerofotografiranja v sunkih pihal precej močan veter, ki je ogrožal stabilnost letala. A v sicer jasnem vremenu in kratkih časih ekspozicije nam je uspelo pridobiti ostre aerofotografije, primerne za nadaljnjo obdelavo in analize.
Iz aerofotografij visoke ločljivosti smo pri Geavisu lahko izdelali gost oblak točk površja, nato pa z geometričnim filtriranjem izločili točke površja terena, nanje napeli ploskve in pridobili digitalni model terena (DMR), zatem pa izdelali še ortofoto mozaik in plastnice reliefa. Pridobljeni georeferenčni ortofoto mozaik bo osnova za izdelavo geodetskega načrta novega stanja, medtem ko bodo podatki o višinskih kotah izračunani s pomočjo interpolacije DMR.
- Lokacija: trasa električnega daljnovoda Logatec-Vrhnika
- Dolžina trase: cca 4.2 km
- Ločljivost aerofotografij: 5 cm/px
- Pogoji: zelo razgiban teren, močan veter